The Annapolis Film Festival
2018 SLATE WILL BE ANNOUNCED MARCH 1st

2017 Line Up
The Annapolis Film Festival announces selections in five categories from its 4th edition, March 30-April 2, 2017. More titles to be announced. In addition to the screenings, programs will include Industry & Expert Panels, Filmmaker Coffee Talks, and our in-depth interview event, “In Conversation.”

Narrative Features


The Archer
Valerie Weiss

AWOL
Deb Shoval

Blood Stripe
Remy Auberjonois

Burn Your Maps
Jordan Roberts



Ingrid Goes West
Matt Spicer

Katie Says Goodbye
Wayne Roberts

LBJ
Rob Reiner



The Next Big Thing
Brody Gusar

The Night Watchmen
Mitchell Altieri

One Week and a Day
Asaph Polonsky

The Other Kids
Chris Brown

The Tiger Hunter
Lena Khan

Tracktown
Alexi Pappas

Documentary Features


Alive and Kicking
Susan Glatzer

Before the West Coast
Oyd Craddock

Bezness as Usual
Alex Pitstra

Breaking Point: The War for Democracy in Ukraine
Jonathan Harris and Oles Sanin

Chasing Trane
John Scheinfeld

Check It
Toby Oppenheimer and Dana Flor


Davi’s Way
Tom Donahue

Following Seas
Tyler J. Kelley and Araby Williams

Gaza Surf Club
Philip Gnadt and Mickey Yamine

Jackson
Maisie Crow


The Last Laugh
Ferne Pearlstein

The Shelter
Abbas Sendi

Stronger Than Bullets
Matthew Millan

Supergirl
Jessie Auritt

Where to Miss?
Manuela Bastian


Short Films


 
 
Program 1:
What’s Past is Prologue

On the Run
Gianguido Spinelli

Speak
Laura Seay

The Bathtub
Tim Ellrich

The Ravens
Jennifer Perrott

40th Anniversary
J. Enrique Sánchez

Program 2:
All the World’s a Stage

An Average Story
Yaniv Segalovich

Rated
John Fortson

Video
Randy Yang

So Good to See You
Duke Merriman

Love is Blind
Dan Hodgson

Bombing
Gloria Mercer

Homework
Annika Pinske

The D in David
Michelle Yi & Yaron Farkash

Program 3:
To Be Or Not To Be

The Chop
Lewis Rose

It’s Alright
Nina Knag

On the Roof
Damià Serra Cauchetiez

Juliet
Marc-Henri Boulier

Zombriella
Benjamin Gutsche

Good Cop, Good Cop
Keagan Karnes

DeKalb Elementary
Reed Van Dyk

Program 4:
Farewell, Fair Cruelty

Monsters
Steve Desmond

August
Caitlyn Greene

The Sleep of the Amazons
Bérengère McNeese

T.P.
Bob Blevins

Out of the Village
Jonathan Stein

Bon Voyage
Marc Raymond Wilkins

Documentary Shorts:
All In A Day’s Work

Moving Target
Tanja Wol Sorensen

The Bullet
Jordan Bahat

Tommy and David
Sara Joe Wolansky

Snails
Grzegorz Szczepaniak

Fairy Tales
Rongfei Guo

Student Shorts:
Great Expectations

Boat People
Paul Meschùh

Another Everest
Alek Kosinski

Lend a Hand for Love
John Alan Thompson

Icebox
Daniel Sawka

Sundae
Sonya Goddy

Meta
Wes Shiflett

Local Shorts:
Much Ado About Maryland

Chemistry 101
Mike Reft

Eastport 21403
Ashley Love

The Dash
Alexzander Ellenbogen

The Last Ring Home
Josh Shelov

Sleeptalker
Jillian Lebling

Tom
Michael Smigiel

Ziggy
Marian Dealy

World Premiere Shorts:
Brave New World

No Stranger Pilgrims
Andres Rovira

Shorts Preceding Features:

Rising Tide
Sam Price-Waldman

The Babysitter Murders
Ryan Spindell